Как да накарам отглеждането на лозя да работи

Плодната пръчка трябва да произлиза от миналогодишен чеп, а ако липсва такава – от най-ниско израсналия зрял летораст от старата плодна пръчка или от ъглова пъпка, а в краен случай – от лакомец.

Една от важните задачи на почвообработката е унищожаване на плевелната растителност. Плевелите се явяват сериозен конкурент на лозовото растение по отношение на влагата, хранителните вещества, светлината и топлината.

Съдът се измива, опушва се със сяра и се съхранява до следващата реколта. Ако нямате възможност да ги изварите веднага, трябва да ги съхраните. Преди да се съхранят се притъпкват, докато не остане въздух в тях.

Полезно е лозарят да знае как да определи сроковете за подмладяваща резитба, правилата, както и критериите за целесъобразност.

Освен това трябва да се има предвид, че при лозите и асмите бавно зарастват различни наранявания

). Съществува тенденция на замяна на плужната оран с разрохкване. Могат да се използват култиватори за слято култивиране с двустранни стреловидни лемежи или с плоскорезни лемежи. При това се избягва образуването на буци, деформирането на почвената повърхност, намалява се ширината на защитната зона, снижава се разхода на гориво, почвата са предпазва от ерозия.

Много важно е, когато работим по присаждане на лозите, да правим гладки отрези с остри инструменти.

Недостатък при тях е високата енергоемкост и ниската производителност.

Калемът трябва да се постави там, където пръчката започва да се вдървесинява.

Те улесняват механичните операции, включително събирането на реколтата.

Органичните торове се използват есента. Причината е по-лесното разлагане на органичните вещества през зимата и по-бързото им усвояване от растенията.

Изследва се произхода и разпространението на лозата, биология на лозата (морфологичен строеж), екология на лозата (климат и микроклимат, географска ширина, надморска височина, близост до водни басейни, релеф, лозя изложение и почва), размножаване на лозата, създаване на лозя, резитба и формиране на лозата, отглеждане на плододаващи лозя, беритба и съхраняване на гроздето и ампелография (сортове грозде).

Калемът се подготвя като се почисти от листата, петурите се намаляват наполовина, така че да не изискват много хранителни вещества към момента на засаждането.

Когато присаждате на лозовите пръчки, е добре да фиксирате филизите, с които сте работили, на колче, така че да не бъдат нанесени повреди от вятъра или пък животни.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Как да накарам отглеждането на лозя да работи”

Leave a Reply

Gravatar